25 lipca 2016

Jak poprawnie napisać zaproszenie ślubne? Kiedy i jak zapraszać?


Co powinno zawierać zaproszenie ślubne, aby było czytelne, zrozumiałe i dostosowane do okoliczności? 

Poniżej przedstawiam te informacje, które muszą i te które powinny ale już nie koniecznie muszą znaleźć się w treści zaproszenia na ślub.

1. KTO ZAPRASZA?

Wpisujemy imię i nazwisko narzeczonej i imię i nazwisko narzeczonego, najlepiej w 3 osobie liczby mnogiej. Nie powinno wpisywać się samych imion.

Karolina Kowalska i Marcin Nowakowski
serdecznie zapraszają / mają zaszczyt zaprosić

2. KOGO ZAPRASZAMY?

Przed wpisaniem gości koniecznie używamy skrótu Sz.P. lub W.P., choć zdecydowanie bardziej popularny jest ten pierwszy.

Imiona i nazwisko gości wpisujemy w odmienionej formie (Biernik - kogo?).

Jeżeli zapraszamy rodziców z dziećmi wystarczy, że wpiszemy "wraz z dziećmi / synem / córką". Można jednak wpisać imiona dzieci.

Jeżeli zapraszamy rodziców z dziećmi pełnoletnimi, dla nich robimy zaproszenia osobno.

Jeżeli zapraszamy osobę pozostającą w stałym związku, jednak nie są te osoby małżeństwem, wpisujemy pełne imiona i nazwiska tych osób. Nie powinno tutaj używać formy "wraz z osobą towarzyszącą". Tę formę używamy, gdy zapraszamy osobę i nie wiemy czy jest w stałym związku ale również, gdy zapraszamy osobę, o której wiemy, że nie jest w związku. Nie powinno zapraszać się jej samej. Bez osoby towarzyszącej zapraszamy tylko osoby, o których w 100% wiemy, że możemy zaprosić ją samą, np. naszą babcię, starszą ciocię, wujka, wdowca itp. 

3. ŚLUB I PRZYJĘCIE WESELNE

Wpisujemy dokładną datę, godzinę i miejsce. Jeżeli ślub jest np. w dużym mieście, gdzie jest więcej kościołów, możemy wpisać dokładny adres. Dotyczy to również Urzędu Stanu Cywilnego, jeżeli bierzemy ślub cywilny.

Miejsce przyjęcia również powinno być napisane dokładnie. Jeżeli organizujemy poprawiny wpisujemy np. "oraz na poprawiny na godzinę... ".

4. POTWIERDZENIE PRZYBYCIA

Bardzo ułatwia organizację przyjęcia, oraz nie naraża nas na ponoszenie zbędnych kosztów, jeżeli któryś z gości nie może zjawić się na naszym ślubie i weselu.
W prośbie o potwierdzenie przybycia wpisujemy datę, nr telefonów i ewentualnie adres e'mail. 

5. WIERSZYKI I CYTATY

Nad tekstem lub na lewej stronie wewnątrz zaproszenia narzeczeni najczęściej wybierają do umieszczenia wierszyk lub cytat o miłości, wspólnym życiu lub małżeństwie.

Jeżeli mamy życzenie dot. otrzymywanych kwiatów lub prezentów, pod tekstem zaproszenia możemy umieścić stosowną informację, w formie wesołego, rymowanego wierszyka.  Aby nikogo nie urazić prośba powinna być napisana w sposób tzw. nienachalny. 

6. KOGO ZAPRASZAĆ?

Oczywiście najbliższą rodzinę. Wszystkich pozostałych bliższych, dalszych krewnych i znajomych możemy zaprosić, ale nikt nie powinien czuć się urażony, jeżeli tego nie zrobimy. Jeżeli nie chcemy lub np. ze względów finansowych nie możemy zaprosić więcej gości, bardzo miłym gestem jest wysłanie zawiadomienia o ślubie lub zaproszenia na sam ślub kościelny lub cywilny.

7. OSOBIŚCIE CZY LISTOWNIE?

Zdecydowanie osobiście. Listownie wysyłamy zaproszenie do gości, którzy mieszkają zbyt daleko i nie możemy zaprosić ich osobiście. Powinniśmy jednak wtedy zawiadomić te osoby telefonicznie, o tym, że wysyłamy do nich zaproszenia, a przy okazji rozmowy, również zaprosić je przez telefon. 

8. KIEDY ZAPRASZAMY?

Najlepiej ok. 3 miesięcy przed ślubem. Osoby mieszkające za granicą powinniśmy zawiadomić, najlepiej telefonicznie, o chęci ich zaproszenia dużo wcześniej, aby mogły spokojnie zaplanować i zorganizować przyjazd.

**********************************************************************************

Wybór tekstów zaproszeń, wierszyków i cytatów jest bardzo duży. Od prostych i klasycznych do rozbudowanych i żartobliwych.
Najlepiej prezentują się teksty proste i krótkie. Całość zaproszenia jest wtedy przejrzysta i czytelna, oraz pięknie się prezentuje. 

Jeżeli wybieramy tekst bardziej rozbudowany wierszyki o kwiatach i prezentach możemy umieścić na osobnej wkładce. 

I na koniec moja osobista uwaga, którą pozwalam sobie umieścić, powołując się na moje 10-letnie doświadczenie w robieniu zaproszeń: 
IM PROŚCIEJ TYM PIĘKNIEJ :) Brak komentarzy: